Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/rdstuff.com/includes/menu.inc).

W jaki sposób przetrwać, kiedy na zewnątrz panują wysokie temperatury, czyli kilka słów o domowej klimatyzacji.

W czasie upałów ciężko jest wytrzymać nawet w cieniu. Jeżeli temperatura na zewnątrz długo utrzymuje się powyżej trzydziestu stopni Celsjusza, wówczas nawet przebywanie w domu jest męczące. Zimne napoje, lody i wentylatory są wtedy zbawienne. Możemy jednak zmienić nasze mieszkanie w chłodne i komfortowe miejsce. Wystarczy do tego jedynie porządny klimatyzator domowy. Jak to działa i który sprzęt wybrać?

KLIMA-TOP
Klimatyzator działa na podobnej zasadzie co lodówka. W parowniku to znaczy odpowiedniku zamrażalnika odbywa się schłodzenie otaczającego powietrza, a zaabsorbowane przez czynnik chłodzący ciepło wędruje do skraplacza, gdzie usuwane jest na zewnątrz. Całość uzupełnia sprężarka a także wentylatory, jakie zwiększają przepływ powietrza wokoło skraplacza i parownika. Efektem działania klimatyzatora jest również osuszanie powietrza. Kolejną funkcją klimatyzacji jest też filtrowanie powietrza, gdyż w każdym urządzeniu takiego typu znajduje się filtr powietrza. Za sprawą zastosowania specjalnych filtrów możemy oczyścić powietrze nie tylko z różnych pyłów, ale również zarodków grzybów, roztoczy, bakterii i wirusów, a nawet z zapachów. Może to być dla alergików. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tych urządzeń. Można wyróżnić klimatyzatory przenośne i stacjonarne, a również monoblokowe lub logotypy łódź typu split. Klimatyzator monoblokowy to taki, w którym w jednej obudowie zamontowano całe urządzenie. Dostępne są one zarówno w wersji przenośnejoraz stacjonarnej. Takie urządzenia są jednakże stosunkowo głośne. Innym rozwiązaniem jest klimatyzator typu split, w jakim sprężarka zamontowana jest na zewnątrz budynku, a co za tym idzie takie urządzenia są cichsze i wygodniejsze w używaniu. Zwykle są też wydajniejsze pod względem mocy chłodniczej. Niewątpliwą zaletą klimatyzatorów przenośnych jest możliwość postawienia ich w miejsce, które chcemy schłodzić. Trzeba jednakże pamiętać o tym, że konieczne jest właściwe odprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz. Najbardziej popularne są klimatyzatory stacjonarne typu split. Podczas wyboru odpowiedniego klimatyzatora trzeba pamiętać o dopasowaniu mocy chłodniczej do wielkości wnętrza, które będzie ochładzać. W przypadku klimatyzacji domowej raczej nie stosuje się precyzyjnych obliczeń ale przyjmuje się, iż moc chłodnicza powinna wynosić 0,1 kW na każdy m kwadratowy wnętrza.


Pozostałe artykuły: .klimatyzacja
Author: Klimatop
Source: www.klimatop.pl
Klimatyzatory są coraz bardziej popularne oraz przystępne nie tylko dla bogatych ludzi. Oprócz ochładzania pełnią też inne funkcje, jak na przykład oczyszczanie i osuszanie powietrza, a nawet ogrzewanie w chłodne dni. Zanim nadejdą upały warto jest zaopatrzyć się w klimatyzator, aby mieć komfort gdy na zewnątrz będzie gorąco.