Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/rdstuff.com/includes/menu.inc).

Zaawansowane techniki sterowania w układach elektrycznych - jaką rolę spełniają przekaźniki i styczniki.

W układach elektronicznych i elektrycznych często przychodzi potrzeba wysterowania pewnymi częściami układu za pomocą innych elementów. Bardzo dobrym przykładem będzie tutaj typowa pralka, w której układ sterujący musi w odpowiedniej chwili włączać i wyłączać urządzenia wymagające sieciowego napięcia, to znaczy silniki i grzałki. Nie byłoby to możliwe bez pewnych elementów, a do takich celów najczęściej wykorzystuje się styczniki i przekaźniki.
grzałki
Author: Toshiyuki IMAI
Source: http://www.flickr.com
Funkcjonują one na takiej samej zasadzie, czyli roboczym obwodem będzie sterował oddzielny, odseparowany układ wysyłający sygnały do załączenia lub wyłączenia. Różnica między tymi urządzeniami jest taka, że przekaźniki wykorzystywane są do niskoprądowych sygnałów, na przykład przy sterownikach PCL, a styczniki mogą sterować układami większej mocy - . Tak więc przy pralkach układem, który odpowiadał będzie za załączenie grzałki będzie stycznik, poza sprzętem AGD można go zastosować w wentylatorach, lampach i innych tego typu sprzętach.

Styczniki przeważnie są używane jako jeden z elementów układów sterujących, do prawidłowego działania potrzebują jednak podania w odpowiednim czasie sygnałów.

Jeśli zaintrygowały Cię zagadnienia owego opisu, to do zobaczenia (skomat-fotowoltaika.pl/) jest również nowa witryna, gdzie odkryjesz masę informacji na ten temat.

Czasami będzie jednak konieczność załączenia lub wyłączenia danego urządzenia w wyznaczonym czasie, i nie zawsze jest potrzeba montowania do tego specjalnego układu. Jak się jednak okazuje, doskonale w takiej roli będą się sprawdzać przekaźniki czasowe, jakich głównym zadaniem jest właśnie sterowanie w zaprogramowanym przez używającego czasie.

Prezentowany artykuł bardzo Cię zainteresował? To zobacz również odmienne pomocne wskazówki, które zawierają wielce absorbujące dane - pochłoną Cię całkowicie.

Całym sterowaniem zajmuje się układ przekaźnika, i na nim też bezpośrednio określa się zakres czasowy, po jakim ma zadziałać.Element silnika
Author: Lanà
Source: http://www.flickr.com
Typowe czasowe przekaźniki posiadają całkiem spore możliwości sterujące, od dziesiątek sekundy do kilku dni - najlepsze przekaźniki. Daje to naprawdę duże możliwości regulacji, zwłaszcza że samo programowanie czasu ogranicza się do ustawienia odpowiedniej wartości na przekaźniku. Niektóre modele są dużo bardziej rozbudowane, dzięki czemu można ich używać w bardziej zaawansowanych układach sterujących.